Ciekawostki ze świata telewizji i filmu – o tym nie wiedziałeś!

Fascynuje cię świat telewizji? Szukasz odpowiedzi na pytania na temat telewizorów, ale nie potrafisz ich znaleźć? Oto kilka ciekawostek, które zaspokoją twoją wiedzę i… w które trudno uwierzyć.

Kiedy wyprodukowano pierwszy telewizor i jaki był najdroższy telewizor na świecie?

Wprowadzony do produkcji w 1938 roku telewizor był jednym z pierwszych egzemplarzy, które miały 12-calowy ekran. W tamtym czasie kosztował 455 dolarów – dzisiejszą równowartość 7 tysięcy dolarów (około 30 tysięcy złotych). Choć wydaje się, że ta kwota jest zawrotna, okazuje się, że to wcale nie tak wiele. Najdroższym odbiornikiem na świecie jest Stuart Hughes Prestige HD Supreme Rose Edition – telewizor mający 55 cali, pokryty aż 28 kilogramami 18-karatowego, różowego złota, ozdobiony skórą aligatora oraz kamieniami szlachetnymi. Kosztuje około 10 milionów złotych. Przy tej cenie nawet odbiornik z 1938 r. wydaje się tani, prawda?

Największy telewizor świata

Była mowa o najdroższym odbiorniku, teraz będzie o największym. Takim produktem może poszczycić się koreańska firma Samsung. Wyprodukowany przez nich telewizor ma aż 170 cali! Po raz pierwszy odbiornik został ukazany podczas wystawy w Las Vegas (Consumer Electronics Show), gdzie okazało się, że w rzeczywistości urządzenie zawiera kilka ekranów, nie zaś jeden duży.

Jaki produkt został zareklamowany w tv jako pierwszy na świecie?

Zastanawiałeś się kiedyś, czym był pierwszy reklamowany produkt? Oto nadchodzi odpowiedź: był nim zegarek Bulova. Pierwszy spot reklamowy pojawił się 1 lipca 1941 r. w Nowym Jorku. Za samą reklamę przedsiębiorstwo zapłaciło 9 dolarów. Ta kwota wydaje się dość niska, jeśli pozna się cenę najdroższej promocji produktu. Okazuje się, że marka Chanel wydała w 2004 r. 33 miliony dolarów!

Jaki jest najpopularniejszy kanał TV dla zwierząt domowych?

Nie mówimy tu oczywiście o PSY – południowokoreańskim piosenkarzu – bo w tym przypadku kanał nie byłby aż tak niespotykany (prawdopodobnie). Domowe pupile doczekały się własnego kanału o nazwie Dog TV, stworzonego przez stację Animal Planet. Twórcy twierdzą, że program powstał z myślą o czworonożnych przyjaciołach oraz ich właścicielach i ma zapewnić psom towarzystwo w czasie, gdy pozostają same w domu. Cała seria jest podzielona na trzy sekcje, podczas których zwierzęta są kolejno ukazywane w momencie zabawy, odpoczynku i nawiązywania nowych relacji.

Który europejski kraj ogląda najwięcej TV?

W Europie przed telewizorem najwięcej czasu spędzają mieszkańcy Bośni i Hercegowiny (ok. 5 godzin i 40 minut każdego dnia), natomiast najmniej Islandczycy (godzinę i 50 minut). W Polsce czas ten wynosi 4 godziny i 23 minuty. Z kolei nieletni Amerykanie rocznie poświęcają 1023 godziny na oglądanie telewizji, przy czym czas spędzony przez nich w szkole wynosi 900 godzin.

Jaki jest najdłużej emitowany serial na świecie?

Mianem najdłuższego serialu, emitowanego od 1937 roku, może poszczycić się Guiding Light. Nadawany w telewizji od 1952 do 2009 roku, liczył aż 18 262 odcinki, a pierwsze 2,5 tysiąca wyemitowało także NBC.

Jaki serial był najdłużej emitowany w Polsce?

Chociaż żaden serial nie pobije rekordu ustanowionego przez Guiding Light, Moda na Sukces wyprzedziła pozostałą krajową konkurencję. Ta opera mydlana o losach rodziny Forresterów była w Polsce emitowana przez przeszło 20 lat.

Jaki był pierwszy pełnometrażowy film wyemitowany w Polsce?

Pierwszym pełnometrażowym filmem, który został wyemitowany na ziemiach polskich była Barbara Radziwiłłówna. Miało to miejsce w 1938 roku, ale nie przyniosło takiego rozgłosu, jak się spodziewano. Wynikało to z faktu, że w Polsce działało wtedy jedynie 20 telewizorów.

One thought on “Ciekawostki ze świata telewizji i filmu – o tym nie wiedziałeś!

Dodaj komentarz